STPS15H100CB
DigiKey Part Number
497-11400-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS15H100CB
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 7.5A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 7.5A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
EDA/CAD Models
STPS15H100CB Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 7.5 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
7.5A