STPS3L60UY
DigiKey Part Number
497-STPS3L60UYTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STPS3L60UYCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STPS3L60UYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS3L60UY
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMB
Detailed Description
Diode 60 V 3A Surface Mount SMB
EDA/CAD Models
STPS3L60UY Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 60 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
SMB
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)