MF40100V2-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-1795-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF40100V2-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 40X10MM VAPO 5VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 40mm L x 40mm H Vapo-Bearing™ 7.0 CFM (0.196m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
MF40100V2-1000U-A99 Models
Category
Noise
20.6dB(A)
Mfr
Power (Watts)
470 mW
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.094A
Air Flow
7.0 CFM (0.196m³/min)
Voltage Range
3.5 ~ 6VDC
Static Pressure
0.120 in H2O (29.9 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C