PMD2407PTB1-A.(2).GN
PMD2407PTB1-A.(2).GN
SUNON P&V Series Fan Overview
PMD2407PTB1-A.(2).GN
DigiKey Part Number
259-1411-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMD2407PTB1-A.(2).GN
Description
FAN AXIAL 70X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 70mm L x 70mm H Ball 49.0 CFM (1.37m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMD2407PTB1-A.(2).GN Models
Category
Fan Type
Mfr
Noise
45.0dB(A)
Series
Power (Watts)
4.6 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 70mm L x 70mm H
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Width
25.00mm
Weight
0.199 lb (90.26 g)
Air Flow
49.0 CFM (1.37m³/min)
Current Rating (Amps)
0.190A
Static Pressure
0.360 in H2O (89.7 Pa)
Voltage Range
10 ~ 27.6VDC