RJA221M1VBK-0811S
DigiKey Part Number
4403-RJA221M1VBK-0811S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RJA221M1VBK-0811S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C