RXW101M1JBK-1012S
DigiKey Part Number
4403-RXW101M1JBK-1012S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW101M1JBK-1012S
Description
CAP ALUM 63V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
267.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
535 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
256 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C