VZH221M1HTR-1010CS
DigiKey Part Number
4403-VZH221M1HTR-1010CSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VZH221M1HTR-1010CS
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
670 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
180 mOhms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C