35HDSAU15
DigiKey Part Number
SC3826-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35HDSAU15
Description
3.5MM SLD STEREO PLUG .15 GOLD,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Plug Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Eyelet(s)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
Features
Sealed, Strain Relief
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Voltage - Rated
250VAC, 140VDC
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
4 A
Connector Type
Phone Plug
Mating Length/Depth
0.560" (14.20mm)
Gender
Male
Contact Material - Plating
Gold
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Body Material
Copper Alloy
Industry Recognized Mating Diameter
Body Color
Gold, Black
Actual Diameter
0.140" (3.56mm)
Includes
4 pcs - 1 Connector, 1 Handle, 1 Insulator Tube, 1 O-Ring
Number of Positions/Contacts
3 Conductors, 3 Contacts
Housing Material
Copper Alloy
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Contact Material
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.150" ~ 0.175" (3.81mm ~ 4.45mm)