EH35MMSSCBPKG
EH35MMSSCBPKG
EH35MMSSCBPKG
DigiKey Part Number
SC1835-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EH35MMSSCBPKG
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Cup
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
Features
Mounting Hardware
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Silver
Connector Type
Phone Jack
Body Material
Zinc Alloy
Gender
Female
Body Color
Silver, Black
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Includes
5 pcs - 1 Connector, 1 Housing, 1 Nut, 2 Screws
Industry Recognized Mating Diameter
Housing Material
Thermoplastic
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions/Contacts
3 Conductors, 3 Contacts
Panel Hole Size
0.945" (24.00mm)