TG-AL373-12.5-12.5-3.5-0
DigiKey Part Number
1168-TG-AL373-12.5-12.5-3.5-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG-AL373-12.5-12.5-3.5-0
Description
THERM PAD 12.5MMX12.5MM YLW
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Yellow 12.50mm x 12.50mm Square
Category
Thickness
0.138" (3.50mm)
Manufacturer
t-Global Technology
Material
Silicone Elastomer
Series
Backing, Carrier
Fiberglass
Packaging
Box
Color
Yellow
Part Status
Obsolete
Thermal Conductivity
1.7W/m-K
Type
Conductive Pad, Sheet
Shelf Life
24 Months
Shape
Square
Base Product Number
Outline
12.50mm x 12.50mm