FBMJ2125HS420-T8
DigiKey Part Number
587-FBMJ2125HS420-T8TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-FBMJ2125HS420-T8CT-ND - Cut Tape (CT)
587-FBMJ2125HS420-T8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBMJ2125HS420-T8
Description
FERRITE BEAD 42 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 4A 8mOhm
EDA/CAD Models
FBMJ2125HS420-T8 Models
Category
Current Rating (Max)
4A
DC Resistance (DCR) (Max)
8mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
42 Ohms @ 100 MHz