HK10058N2J-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 23,612
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Johanson Technology Inc.
Eaton - Electronics Division
8.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 380 mA 280mOhm Max 0402 (1005 Metric)
HK10058N2J-T
DigiKey Part Number
587-1517-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HK10058N2J-T
Description
FIXED IND 8.2NH 380MA 280 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HK10058N2J-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
280mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)