LCMGA201208T221RG
DigiKey Part Number
587-LCMGA201208T221RGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCMGA201208T221RGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCMGA201208T221RGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMGA201208T221RG
Description
FERRITE BEAD 220 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 2A 60mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCMGA201208T221RG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
60mOhm
Manufacturer
Taiyo Yuden
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
220 Ohms @ 100 MHz
Features
Automotive
Current Rating (Max)
2A