LLDND1616KKT2R2MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 950 mA 250mOhm Max Nonstandard
LLDND1616KKT2R2MM
DigiKey Part Number
587-LLDND1616KKT2R2MMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLDND1616KKT2R2MM
Description
FIXED IND 2.2UH 950MA 250 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
1.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.065" L x 0.065" W (1.64mm x 1.64mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)