LLXND4040MKL2R2MDG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
2.2 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.9 A 60mOhm 1616 (4040 Metric)
LLXND4040MKL2R2MDG
DigiKey Part Number
587-LLXND4040MKL2R2MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLXND4040MKL2R2MDG
Description
FIXED IND 2.2UH 1.9A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
60mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
70MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.65A