LSENC2520KKT1R0M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LSENC2520KKT1R0M |
Description | FIXED IND 1UH 3.3A 53 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Wirewound Inductor 3.3 A 53mOhm Max 1008 (2520 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Saturation (Isat) 4.3A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 53mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 1 MHz |
Type Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 1008 (2520 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 1008 |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) |