LSQBB160808T100K
DigiKey Part Number
587-LSQBB160808T100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSQBB160808T100KCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSQBB160808T100KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSQBB160808T100K
Description
FIXED IND 10UH 80MA 360 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 80 mA 360mOhm 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LSQBB160808T100K Models
Category
DC Resistance (DCR)
360mOhm
Mfr
Frequency - Self Resonant
32MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0603
Inductance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)