LSXBH8080YBL4R7N
DigiKey Part Number
587-LSXBH8080YBL4R7NTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXBH8080YBL4R7NCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXBH8080YBL4R7NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXBH8080YBL4R7N
Description
FIXED IND 4.7UH 4.1A 18 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 4.1 A 18mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
4.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
18mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
30MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)