MCASU105SCG050BFNA01
DigiKey Part Number
587-MCASU105SCG050BFNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MCASU105SCG050BFNA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MCASU105SCG050BFNA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASU105SCG050BFNA01
Description
CAP CER 5PF C0G 50V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
MCASU105SCG050BFNA01 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)