NRM6045T100MMRSV is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
10 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 60mOhm Max Nonstandard
NRM6045T100MMRSV
DigiKey Part Number
587-NRM6045T100MMRSVTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-NRM6045T100MMRSVCT-ND - Cut Tape (CT)
587-NRM6045T100MMRSVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRM6045T100MMRSV
Description
FIXED IND 10UH 1.8A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
16MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
4A