NRS4018T1R5NDGJ
DigiKey Part Number
587-NRS4018T1R5NDGJTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-NRS4018T1R5NDGJCT-ND - Cut Tape (CT)
587-NRS4018T1R5NDGJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS4018T1R5NDGJ
Description
FIXED IND 1.5UH 2.4A 44.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.4 A 44.4mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
3.3A
DC Resistance (DCR)
44.4mOhm Max
Frequency - Self Resonant
75MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)