RAVVD331M1GFH0002U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 11,034
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 1,158
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 238
Chemi-Con
KEMET
Nichicon
Nichicon
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 90mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
RAVVD331M1GFH0002U
DigiKey Part Number
587-RAVVD331M1GFH0002UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAVVD331M1GFH0002U
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
425 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C