B32523Q3225J000
DigiKey Part Number
495-75689-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32523Q3225J000
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32523Q3225J000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
250V