B41888C5827M000
DigiKey Part Number
B41888C5827M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41888C5827M000
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 50mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B41888C5827M000 Models
Category
Mfr
Ratings
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C