B43504B5337M000
DigiKey Part Number
495-6314-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43504B5337M000
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 410mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.6 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
490 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
410mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C