B43644A9687M067
DigiKey Part Number
495-B43644A9687M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644A9687M067
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 140mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43644A9687M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.53 A @ 100 Hz
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C