B65981Q0250K095
DigiKey Part Number
495-B65981Q0250K095-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65981Q0250K095
Description
FERRITE CORE PQ 250NH N95 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N95 Ferrite Core PQ Type 1.969" (50.00mm) Length 1.260" (32.00mm) Width Diameter 0.984" (25.00mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65981Q0250K095 Models
Category
Initial Permeability (µi)
3000
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.342
Packaging
Bulk
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Core Type
PQ
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
PQ 50 x 50
Material
N95
Height
0.984" (25.00mm)
Inductance Factor (Al)
250 nH
Length
1.969" (50.00mm)
Tolerance
±10%
Width
1.260" (32.00mm)