B66387Q0100K187
DigiKey Part Number
495-B66387Q0100K187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B66387Q0100K187
Description
FERRITE CORE E 100NH N87
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core E Type 2.559" (65.00mm) Length 1.079" (27.40mm) Width Diameter 1.291" (32.80mm) Height
EDA/CAD Models
B66387Q0100K187 Models
Category
Initial Permeability (µi)
2200
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.27
Series
Effective Length (le) mm
147.0
Core Type
E
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
E 65 x 32 x 27
Height
1.291" (32.80mm)
Inductance Factor (Al)
100 nH
Length
2.559" (65.00mm)
Tolerance
±10%
Width
1.079" (27.40mm)