B72210S0250K502 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 20,097
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2,940
Datasheet
Image for B72210S0250K502 is not available
B72210S0250K502
DigiKey Part Number
495-B72210S0250K502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S0250K502
Description
VARISTOR 39V 500A DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Manufacturer
Current - Surge
500 A
Series
Energy
3.7J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V