B72650M0500K072
DigiKey Part Number
495-75992-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-75992-1-ND - Cut Tape (CT)
495-75992-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72650M0500K072
Description
VARISTOR 82V 400A 3225
Detailed Description
82 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 3225 (8063 Metric)
EDA/CAD Models
B72650M0500K072 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
90.2 V
Current - Surge
400 A
Series
Energy
1.8J
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Varistor Voltage (Min)
73.8 V
Varistor Voltage (Typ)
82 V