B72660M0400K072
DigiKey Part Number
495-B72660M0400K072TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72660M0400K072CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72660M0400K072DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72660M0400K072
Description
VARISTOR 68V 250A 4032
Detailed Description
68 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 4032 (1080 Metric)
EDA/CAD Models
B72660M0400K072 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
74.8 V
Current - Surge
250 A
Series
Energy
3J
Active
Capacitance @ Frequency
900 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Varistor Voltage (Min)
61.2 V
Varistor Voltage (Typ)
68 V