B82472P6472M000
DigiKey Part Number
495-75340-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-75340-1-ND - Cut Tape (CT)
495-75340-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82472P6472M000
Description
FIXED IND 4.7UH 2.5A 33 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.5 A 33mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82472P6472M000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
33mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)