C0402C0G1C220J020BC
DigiKey Part Number
445-7169-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-7169-1-ND - Cut Tape (CT)
445-7169-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C0G1C220J020BC
Description
CAP CER 22PF 16V C0G 01005
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 pF ±5% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0402C0G1C220J020BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)