CGA2B2X7R1H102K050EA
DigiKey Part Number
445-CGA2B2X7R1H102K050EATR-ND - Tape & Reel (TR)
445-CGA2B2X7R1H102K050EACT-ND - Cut Tape (CT)
445-CGA2B2X7R1H102K050EADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA2B2X7R1H102K050EA
Description
AUTOMOTIVE GRADE,0402,X7R,50V,1N
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)