CGA3E1X8L1C105K080AC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CGA3E1X8L1C105K080AC |
Description | CAP CER X8L 16V 1.0UF 10% 0.80MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X8L 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CGA3E1X8L1C105K080AC Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Mfr | Features High Temperature |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.035" (0.90mm) |