CGA6P3X7R1H475K250AE
DigiKey Part Number
445-CGA6P3X7R1H475K250AETR-ND - Tape & Reel (TR)
445-CGA6P3X7R1H475K250AECT-ND - Cut Tape (CT)
445-CGA6P3X7R1H475K250AEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA6P3X7R1H475K250AE
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)