FA16C0G1H104JNU06 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FA16C0G1H104JNU06 |
Description | CAP CER 0.1UF 50V C0G RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FA16C0G1H104JNU06 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Capacitance | Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
Tolerance ±5% | Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm) |
Voltage - Rated | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |