FA16X8R1H105KRU06
DigiKey Part Number
445-175194-1-ND - Cut Tape (CT)
445-175194-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA16X8R1H105KRU06
Description
CAP CER 1UF 50V X8R RADIAL
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R Radial
EDA/CAD Models
FA16X8R1H105KRU06 Models
Category
Features
High Temperature
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C