FA20C0G2J223JNU06 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FA20C0G2J223JNU06 |
Description | CAP CER 0.022UF 630V C0G RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.022 µF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FA20C0G2J223JNU06 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case Radial |
Capacitance | Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
Tolerance ±5% | Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm) |
Voltage - Rated | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |