FA20X7R1H105KNU00
DigiKey Part Number
445-181118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA20X7R1H105KNU00
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FA20X7R1H105KNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)