FA22C0G2A104JNU06
DigiKey Part Number
445-180596-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180596-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA22C0G2A104JNU06
Description
CAP CER 0.1UF 100V C0G RADIAL
Detailed Description
0.1 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA22C0G2A104JNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)