FA26X8R1H105KRU06
DigiKey Part Number
445-175057-1-ND - Cut Tape (CT)
445-175057-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26X8R1H105KRU06
Description
CAP CER 1UF 50V X8R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FA26X8R1H105KRU06 Models
Category
Features
High Temperature
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C