FG18X7R1H104KNT06
DigiKey Part Number
445-173265-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173265-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG18X7R1H104KNT06
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FG18X7R1H104KNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)