FG22X7T2E105KNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7T Radial
FG22X7T2E105KNT00
DigiKey Part Number
FG22X7T2E105KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG22X7T2E105KNT00
Description
CAP CER 1UF 250V X7T RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG22X7T2E105KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)