NLV25T-4R7J-EF
DigiKey Part Number
445-16486-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16486-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16486-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NLV25T-4R7J-EF
Description
FIXED IND 4.7UH 175MA 2.3 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 175 mA 2.3Ohm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NLV25T-4R7J-EF Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.3Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
43MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)