T1910102129-009
DigiKey Part Number
17-T1910102129-009-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T1910102129-009
Description
H10BPR-TSH-PG29-EMC-C
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Hood Connector Side Entry PG29 H10B IP68 - Dust Tight, Waterproof
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T1910102129-009 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Thread Size
PG29
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Size / Dimension
5.748" L x 2.283" W x 3.976" H (146.00mm x 58.00mm x 101.00mm)
Series
Housing Color
Gray
Packaging
Bag
Features
Corrosion Resistant, EMC Resistant
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Hood
Housing Material
Aluminum Alloy, Die Cast
Style
Side Entry
Housing Finish
Powder Coated
Size
H10B
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C