T4112502041-000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | A134547-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T4112502041-000 |
Description | CONN PLUG FMALE 4POS GOLD SCREW |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Screw |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T4112502041-000 Models |
Category | Contact Finish - Mating Gold |
Mfr | Color Black, Silver |
Series | Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof |
Packaging Bulk | Features Backshell, Coupling Nut |
Part Status Not For New Designs | Shielding |
Connector Type | Current Rating (Amps) 4A |
Number of Positions 4 | Voltage Rating 250V |
Shell Size - Insert M12-4 | Cable Opening 0.236" ~ 0.315" (6.00mm ~ 8.00mm) |
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |