T4112511021-000
DigiKey Part Number
A134549-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T4112511021-000
Description
CONN PLUG FMALE 2POS GOLD SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Screw
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T4112511021-000 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Coupling Nut
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
2
Voltage Rating
250V
Shell Size - Insert
M12-2
Cable Opening
0.157" ~ 0.236" (4.00mm ~ 6.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C