T4113002082-000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 1,015
Datasheet
Image for T4113002082-000 is not available
T4113002082-000
DigiKey Part Number
T4113002082-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T4113002082-000
Description
CONN RCPT MALE 8POS SILVER SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Screw
Datasheet
EDA/CAD Models
T4113002082-000 Models
Color
Black, Silver
Bulk
Features
Backshell
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
8
Voltage Rating
30V
Shell Size - Insert
M12-8
Cable Opening
0.236" ~ 0.315" (6.00mm ~ 8.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C