T4142512031-000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 38
Datasheet
3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
T4142512031-000
DigiKey Part Number
A125542-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T4142512031-000
Description
CONN RCPT MALE 3POS GOLD SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T4142512031-000 Models
Category
Shell Finish
Nickel
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
M12-3
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C